Biskop Sofie Petersen

E-mail: sope@ilagiit.gl

Telefon: +299 31 15 15.

Læs seneste offentlige portræt af Biskoppen (august 2008) fra Kristeligt Dagblad hér:

www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/294753:Mennesker--Travl-groenlandsk-teolog 

Den 01. november 2013 fejrede Grønland 20 år som selvstændigt stift.

Grønlands første biskop var Jens-Christian Chemnitz. Han efterfulgtes af Kristian Mørch.

Den 28. maj 1995 blev Sofie Petersen indsat som biskop.

Den 21. juni 2009 blev kirken overtaget endeligt og fuldt af Grønlands nyslåede selvstyre. Dermed kom lovgivningsmagten og den udøvende myndighed på kirkens område til at ligge under Inatsisartut (Landstinget) henholdsvis Naalakkersuisut.

Som konsekvens af overtagelsen fik kirken den 01. august 2010 en egentlig Kirkelov - Inatsisartutlov nr. 9 af 19. maj 2010.

Den nuværende biskop overgik pr. 01. august 2010 til ansættelse under Grønlands selvstyre.

Af Kirkeloven fremgår, at biskoppen er den centrale styrelses- og administrations-myndighed for folkekirken - Kalaallit Nunaanni Ilagiit. Biskoppen fører i den forbindelse et både gejstligt og administrativt tilsyn med folkekirkens forskellige aktører.