Biskop emeritus Kristian Mørch er afgået ved døden

Biskop Emeritus Kristian Mørch er afgået ved døden onsdag 03. maj 2017. Kristian Mørch er exam. theol fra Københavns Universitet i 1958 og blev ordineret 16. november 1958 i Davidskirken i København.

 

 

Kristian Mørch har haft følgende præstestillinger i Grønland:

1958-59 Qaqortoq

1959-65 Qaanaaq

1965-66 Paamiut

1966-68 Upernavik

1968-75 Qaanaaq

1975-78 Uummannaq

Kristian Mørch blev visitatsprovst i Ilullissat 1978 og i 1984 blev han vicebiskop i Grønland. Kristian Mørch blev bispeviet 1. november 1993 og blev dermed Biskop over Grønlandsstift indtil han blev pensioneret 1. november 1995.

Kristian Mørch blev ridder af dannebrog i 1981 og ridder af 1. grad 1989 samt blev tildelt kommandør ordenen i 1994.

Kristian Mørch var gift med Elisabeth Mørch.

Kristian Mørch bliver begravet på søndag 07. maj kl. 13.00 fra Naalakkatta Illua i Ilulissat. Biskop Sofie Petersen skal stå for begravelsen.

 

 

 

Tilbage